بلاگ

تفاوت بین برنج نیم دانه،لاشه و سرلاشه در چیست؟کدام یک بهتر است؟

خرید برنج نیمدانه

تفاوت بین برنج نیم دانه،لاشه و سرلاشه در چیست؟کدام یک بهتر است؟

برنج یکی از قدیمی ترین گیاهان در جهان هست که بشر برای تغذیه و مصرف آن را کشت میکند که عمده غذای مصرفی نیمی از مناطق گرمسیر است،و کیفیت آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

همانگونه که میدانید ضایعات در کشاورزی امری غیر قابل اجتناب است و فقط در مراحل کشت و تولید باید عواملی که ضایعات را میتوان کم کرد باید توجه ویژه ای داشت.

برنج نیم دانه

برنج نیم دانه

در کشت و تولید برنج هم دلایل مختلفی وجود دارد که در نهایت سبب برنج های شکسته و یا لاشه می شوند.
از آنجایی که ظاهر برنج برای خریداران خیلی مورد توجه است به صفر رساندن درصد این ضایعات امری غیر قابل اجتناب است .

برنج شکسته یا لاشه چیست؟

به برنج هایی که در مراحل کشت و تولید به هر دلیلی شکسته میشوند برنج شکسته یا لاشه برنج میگویند.

لاشه یا شکسته چگونه بوجود می آید؟
در طول مراحل مختلف تولید برنج اعم از کاشت و برداشت و شالی کوبی و حتی در مرحله بوجاری و بسته بندی وحمل برنج ها ممکن است که شکسته شوند و لاشه برنج بوجود آید.

عواملی که در زمان کشت سبب شکسته شدن بدنج ها میشوند :

۱-امکان اینکه برنج مورد حمله آفات قرار بگیرد که باعث ضعیف شدن دانه های برنج می شوند و در نتیجه باعث شکسته شدن برنج ها در فرایند تولید برنج می شود.

۲-عامل دیگری که باعث ضعیف شدن برنج و شکسته شدن آن می شود تغییرات آب و هوایی در زمانی است که شالی ها در حال رسیدن در مزرعه هستند و رنگ شالی ها زرد شده ، که در صورتی که در این بازه زمانی بارندگی و یا سرما و گرمای بیش از اندازه و نیز باد شدید رخ دهد به کیفیت برنج و نیز موجب پوک شدن دانه ها می شوند که این عوامل هم بر خرد شدن برنج تاثیر زیادی دارند.

۳-خاک نامناسب و عدم آگاهی برای استفاده سم و کود نیز باعث خرد شدن برنج می شود.

برنج لاشه

برنج لاشه

در زمان تولید برنج در کارخانه شالیکوبی هم عوامل متعددی میتواند سبب شکسته شدن برنج ها و ایجاد لاشه گردد که می توان از عواملی چون:

۱- فرسوده بودن دستگاه شالی کوبی .

۲- نداشتن مهارت کافی اپراتور دستگاه های کارخانه برای تنظیم و سرویس دستگاه های شالیکوبی .

۳- نداشتن آگاهی برای نحوه نگهداری و انبارداری برنج.

۴-عدم رعایت نکات فنی برای حمل و نقل برنج.

تفاوت سرلاشه ، لاشه و نیم دانه

سرلاشه چیست؟
برنج هایی که مراحل تبدیل شدن از شالی را به برنج در کارخانه طی میکنند و از قسمت نهایی خارج می شوند با توجه به دلایلی که در قسمت قبل گفته شد دارای دانه های سالم و دانه های شکسته در سایز های مختلف هستند که اصلاحا به آن برنج کارخانه ای و یا سرلاشه برنج می گویند،که بسته به کیفیت برنج و رعایت عوامل پاراگراف قبل دارای ۳٪ الی ۳۰٪ برنج شکسته هستند،که هرچه این برنج های شکسته کمتر باشند سرلاشه از کیفیت بالاتری برخوردار است.

لاشه چیست؟

بعد از اینکه برنج های تولید کارخانه یا همان سرلاشه ها بدست آمدند برای اینکه برای مصرف تجاری و بسته بندی آماده شوند وارد دستگاه بوجاری می شوند که در این دستگاه برنج های شکسته از سالم جدا می شوند و این برنج های شکسته که همراه با درصد پایینی از برنج های سالم (حدودا ۱۰٪الی۲۰٪) لاشه نامگذاری می شوند،که تمامی کیفیت و خواص برنج سالم و سرلاشه را دارا هستند و از قیمت پایین تر و بسیار اقتصادی برای خانواده هایی هستند که توانایی خرید برنج های درجه یک و سالم را ندارند.

برنج نیم دانه چیست؟

برای بالابردن کیفیت لاشه برنج آنها را از برنج های ریزه و کوچکتر از نصف برنج با دستگاه بوجاری پاک میکنند که به این برنج های پاک شده نیم دانه برنج می گویند که برای تهیه آرد برنج و آش و شله زرد و غذای طیور و… از آنها استفاده می شود.

لاشه برای کدام برنجه؟

لاشه یا شکسته برنج از هر برنجی که مراحل تولید را می گذراند تهیه میشود ولی لاشه برنج هایی که کیفیت شالی آنها بالا هست(مانند هاشمی و طارم و …) و از قیمت بالایی برخودار هستند بیشتر از نمونه های دیگر مورد استقبال قرار می گیرند و بازار داغتری از باقی لاشه ها دارند.

تقلب در لاشه برنج(قاطی کردن نیم دانه)

برنج شکسته یا لاشه به دلیل اینکه ظاهر سالم برنج به طور کامل قابل مشاهده نیست و نوع آن را نمی توان به راحتی تشخیص داد، بشدت راه را برای سودجویانی که برنج های ارزان قیمت را با برنج های با کیفیت مخلوط می کنند باز می کند،لذا برای خرید این برنج ها دقت خاصی برای انتخاب فروشگاه مورد نیاز است.

نکته پایانی

باتوجه به اینکه تفاوت هر یک از این برنج ها را متوجه شدید می توانید با توجه به ذاعقه و شرایط مالی خود هر یک از برنج های بالا را انتخاب و مصرف کنید…
و نیز میتوانید برای اینکه با خیال راحت و خالص ترین و با کیفیت ترین برنج ایرانی تهیه کنید به اینجا مراجعه کنید.

صدف گیلان تولید کننده بهترین و مرغوب ترین برنج ایرانی
شماره تماس:

  • ۰۹۱۲۶۹۴۳۱۶۸
    ۰۹۱۱۴۷۹۹۴۷۷

همچنین برای اطلاع از قیمت های روز میتوانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *