بلاگ

برنج های ایرانی و محل کشت آنها،مرجع کامل آشنایی با برنج محلی

برنج محلی ایرانی

برنج های ایرانی و محل کشت آنها،مرجع کامل آشنایی با برنج محلی

از ایام قدیم که برنج در ایران کشت شد کشت این محصول غالباً در شمال کشور آغاز شد و کم کم در نواحی شمالی شروع به گسترش کرد و گونه‌های مختلف آن کاشته شد و رفته رفته بعد از راه‌های جدیدی نیز کشف و کاشته شد.و رفته رفته بعد از راه‌های جدیدی نیز کشف و کاشته شد.

برنج استان گیلان

برنج استان گیلان

که این گسترده‌ای باعث شد که بذرهای قدیمی که از کارایی و بازدهی کمتری برخوردار بودند از چرخه کاشت حذف شده و جای خود را به بذر های جدیدتر دادند که هم قدرت بالاتری داشتند و هم کیفیت برنج آنها بیشتر بوده.

این گستردگی باعث شد که کشت برنج به نواحی دیگر در کشور که شرایط مساعدی برای کشت برنج دارند انتقال یابد و تقریباً در چند منطقه از کشور به طور گسترده کشت و برداشت برنج حتی به صورت تجاری انجام پذیرد.

اکنون در این مقاله ها قصد داریم گونه‌های اساسی و پرکاربرد برنج های ایرانی نام برده، و همچنین در مورد خاستگاه و امکان کشت این برنج ها نیز اطلاعات کاربردی ارائه کنیم انواع برنجهای ایرانی به دو صورت محلی بومی و و پر محصول تقسیم بندی می شوند.

برنج محلی:

این برنج‌ها که نمونه اطلاع شده و کشف شده از برنجهای قدیمی هستند در واحد زمین تقریباً کم محصول می باشند ولی از کیفیت و عطر و طعم خوبی برخوردار هستند.

برنج های محلی گیلان:

از نمونه پرکاربرد و تجاری این برنجها می توان برنج هاشمی، صدری، دمسیاه، علی کاظمی را که بیشتر در نواحی استان گلستان کشت می‌شوند از نمونه های محلی و مرغوب برنج‌های استان گیلان هستند.

برنج های محلی مازندران:

از نمونه برنج‌های محلی و باکیفیت مازندران می‌توان به برنج طارم محلی، بینام و طارم هاشمی اشاره کرد و همچنین برنج کشت دوم طارم که از کیفیت پخت عالی برخوردار است.

قیمت برنج ایرانی

قیمت برنج ایرانی

برنج محلی استان گیلان

برنجمحلی که به صورت گسترده و تجاری در استان گلستان کشت می‌شود برنج نوک سیاه یا دمسیاه گرگان است که از لحاظ کیفیت در درجه کیفی مناسبی قرار دارد.

برنج های محلی و کشت شده در مناطق مختلف ایران:

بعد از برنج های شمال کشور که بیشترین برنج محلی ایرانی را در بردارند مناطق مختلفی به کشت برنجهای محلی می‌پردازند که از جمله آنها می‌توان به: برنج عنبر بو که در استان خوزستان و نواحی جنوبی استان ایلام و لرستان کاشت می‌شود اشاره کرد، که جایگاه خود را در دل بازار بزرگ برنج کشور باز کرده است.

برنجهای محلی دیگر به نام های چمپا و کامفیروزی در مناطق مرکزی و جنوبی کشت می شوند که تقریباً در همان مناطق مورد استفاده قرار می گیرند و به داخل کشور پخش می شوند.

به طور خلاصه وار از برنجهای که با گستردگی زیادی در شهرهای شمالی، و قسمت‌های مختلف دیگر برداشت می شوند و بازار برنج کشور را تامین می‌کنند که با توجه به قیمت آن ها و ذائقه های مختلف در کل کشور به فروش می‌رسند.

  • برنج پرمحصول

 

برنج های پرمحصول با اصلاح بذر ها و دستکاری ژنتیکی آنها ساقه های قوی و زد آفت و پرباری میدهند که نسبت به برنج های محلی محصول بیشتری می دهند که به این دلیل برنج پرمحصول نام گذاری می شوند.

انواع برنج های پرمحصول این برنج آن نیز در شهرهای مختلف شمالی کاشت و برداشت میشوند، و از لحاظ کیفیت از برنج های خارجی بهتر هستند و به دلیل اینکه از لحاظ عطر و طعم و پخت از برنج های محلی ضعیف تر هستند از قیمت پایین تری نسبت به برنج های محلی برخوردار هستند.

  • برنج های پرمحصول مازندران

زادگاه اصلی برنج های پرمحصول عمدتاً مازندران است و بصورت تجاری و گسترده برنج های شیرودی فجر و ندا در این استان‌ها و نواحی مختلف آن کشت و بهره‌برداری می‌شود و اصالت بذر خیلی از این برنج ها در همین استان بررسی و برای کشت آماده شده است.

  • برنج پرمحصول گلستان

برنج فجر گلستان و به صورت کلی فجر گرگان یکی از برنج های پر محصول و بسیار با کیفیت است که در این استان کشور می‌شود و در کل کشور مورد توجه کسانی است که برنج های پرمحصول و ایرانی علاقه خاصی دارد.

 

صدف گیلان تولید کننده بهترین و مرغوب ترین برنج ایرانی
شماره تماس:

  • ۰۹۱۲۶۹۴۳۱۶۸
    ۰۹۱۱۴۷۹۹۴۷۷

همچنین برای اطلاع از قیمت های روز میتوانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *