بلاگ

برنج خشک و خام را در کجا و چگونه نگهداری و انبار کنیم

نگهداری برنج

 نگهداری از برنج

برنج یکی از محصولاتی است که جای همیشگی خود را در سفره خانواده های ایرانی باز کرده است و مورد مصرف روزانه قرار می گیرد لذا اکثر خانواده ها مقدار زیادی از آن را خریداری می‌کنند تا همیشه دغدغه خرید آن را نداشته باشند و همین امر از لحاظ صرفه اقتصادی به نفع آنها میباشد ، این رو نگهداری برنج یکی از اموراتی است که اگر به آن توجه نکنیم باعث می شود که برنج در معرض خراب شدن یا شپشک قرار گیرد .

 

لذا لازم است به نکاتی اشاره کنیم که برای ماندگاری بیشتر برنج به آنها باید توجه کنید:

 

محل و مکان نگهداری برنج باید مکانی خشک و خنک باشد چون گرما و رطوبت باعث خرد شدن یا آفت زدگی آن گردد،بهترین حالت این است که کیسه های برنج مستقیم روی زمین یا روی دیوار قرار نگیرد و بهتر است در روی پالت یا قفسه قرار گیرد که در این حالت درصد آفت زدگی آن کم می شود،بهتراست که بین کیسه ها فاصله باشد چون باعث گردش هوا بین کیسه‌ها می‌شود و رطوبت برنج از بین می رود.

بهترین کیسه برای نگهداری برنج کیسه های کنفی یا نخی است که باعث می‌شود هوا درون کیسه ها حرکت کند و ازآفت زدگی جلوگیری می کند.

 

انبار برنج

نگهداری برنج

 

ظروف شیشه‌ای، پلاستیکی و فلزی و شیشه نوشابه برای برای نگهداری برنج

 

توصیه می‌شود حداکثر به میزان یک ماه از برنج خود را در این ظرف‌ها بریزید و بقیه را داخل همان گونی پارچه‌ای در مکانی مانند انباری یا زیر پله‌ها در محیطی خشک و خنک دور از تابش نور خورشید نگهداری کنید تا از بروز کرم و شپشک در برنج پیشگیری شده و عطر و طعم برنجتان همانند موقع خرید باقی بماند.

برنج ها را نباید در معرض نورخورشید ویا هوای خیلی سرد قرارداد چون باعث بند زدگی و خرد شدن برنج میشود .

 

نکاتی در مورد ماندگاری برنج تازه باید مورد توجه قرار گیرد

 

در زمان شروع زمان برداشت برنج بعضی از مردم ترجیح می‌دهند که به دلیل تازه بودن و پایین تر بودن قیمت برنج آن را خریداری کنند ، لذا نگهداری این برنج  خیلی دارای حساسیت می‌باشد ، چون دارای رطوبت زیادی بوده و امکان آفت زدگی آن بالا میباشد، برای رطوبت گیری این برنج بهتر است که آن را در سایه پهن کرده تا رطوبت آن از بین برود ، نکته مهم این است که از پهن کردن برنج تازه زیر نور مستقیم خورشید خودداری شود چون برنج در این حالت حالت شکننده پیدا می‌کند و باعث آفت زدگی آن نیز میشود. برنج را دور از مواد خوراکی بودار باید نگهداری کنیم چون برنج به شدت جاذبه بو می باشد و این در مزه آن برنج تاثیر می گذارد .

خلاصه بهترین حالت نگهداری و انبار برنج گذاشتن کیسه ها در مکان که هوا در گردش بوده و طوری که از زمین و دیوار فاصله داشته باشند و زیر نور مستقیم خورشید نباشند.

 

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنج ما رادر اینستاگرام دنبال کنید:

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *