بلاگ

شپشک برنج را چگونه از بین ببریم؟راه های نابود کردن جوجو برنج

بازرگانی صدف گیلان

شپشک برنج را چگونه از بین ببریم؟راه های نابود کردن جوجو برنج

کرم یا شپشک برنج چیست؟ چگونه از بین میرود برنج همواره از بهترین غذای مردم ایران است و لذا برای اینکه همواره مقداری از آن را در خانه داشته باشند ترجیح می دهند مقدار بیشتری خریداری کنند.

شپشک برنج

شپشک برنج

نگهداری از برنج دارای چالش و مشکلاتی هست که نیاز به این دارد که اصول نگهداری برنج را رعایت کنید تا از شپشک یا کرم و یا (لارو)یا جوجو که در اثر نگهداری بد برنج به وجود می‌آید.

جلوگیری شود پس دوستان عزیزی که مقدار زیادی برنج تهیه می کنم و اول مقاله را مطالعه کنم تا اصول نگهداری از برنج رابین که چگونه از شپشک زدن  برنج جلوگیری کنند را به طور کامل آموزش ببینید.

چگونه و چرا برنج کرم یا حشره می‌زند و این کرم از کجا می‌آید؟

کرم‌برنج یا شپشک که به انگلیسی rice weevill اول نامیده می شود حشره ای است که دارای دماغ بلند و رنگ قهوه ای است که طول عمر بین ۶ تا ۸ ماه دارد.

و در طول عمر خود توانایی تخم گذاری به طور میانگین ۳۰۰ تخم را دارد این حشره که در بدنه خود لکه های قرمز رنگی دارد.

از نظر وارد برنج می شود و بدلیل خیلی ریز بودن آن با چشم دیده نمی شود و در اثر بعد خشک کردن، برنج باعث زندگی بیشتر و نیز رشد زود ترین حشرات نسبت به برنج هایی که اصولی تر خشک شده اند میشود.

آیا شپشک برنج برای انسان ضرر دارد؟

این حشرات یا کرم ها هیچگونه ضرری برای سلامت انسان ندارند و حتی توانایی نیش زدن هم ندارند ولی با گسترش آنها می‌توانند وارد غلات شده و با تخم گذاری زیاد در صورت عدم رسیدگی کل غلات را میتوانند از بین ببرند.

روش نگهداری برنج تا برنج کرم و حشره نزند:

ابتدا همیشه سعی کنید قبل از اینکه برنج شپشک بزند باید از آن جلوگیری کنیم و اصول نگهداری را که توضیح خواهیم داد رعایت کنید:

۱. کیسه های برنج و دور از رطوبت و گرما نگهداری کنید.

۲.کیسه برنج را روی زمین یا کنار دیوار قرار دهید و آن را روی پالت فلزی یا چوبی و با فاصله از هم قرار دهید طوری که هوا بین کیسه ها تردد کند.

۳. به هیچ عنوان برنج را در کیسه های نایلونی و یا سطل برای مدت طولانی نگهداری نکنید، چون جریان هوا در بین برنج ها برقرار نیست و از این که رطوبت برنج خشک شود جلوگیری می شود و این نکته نیز باعث آسیب و شپشک زدن برنج میشود.

جوجو برنج

جوجو برنج

برنج را حداقل مقدار در کیس های کوچک ۵ و ۱۰ کیلویی نگهداری کنید بهتر است لابه لای برنج از موادی که باعث جلوگیری از تکثیر حشره برنج می‌کرد استفاده کنید این موارد عبارتند از نمک، سیر، فلفل قرمز، برگ گردو.

چگونه قرص برنج خانگی بسازیم:

برای اینکه موارد بالا را در خود برنج پخش نکنید چون مثلاً نمک لابه لای برنج آن را پوک می کند بهتر است که همه مواد را درون یک پارچه تمیز قرار دهید و چند عدد از آن را تهیه و لابه لای همه برنج قرار دهیم.

توجه تمامی نکاتی که گفته شد همگی باعث از بین رفتن حذف حشره برنج نمی‌شود و فقط برای این است که از تکثیر آن جلوگیری شود.

برای از بین بردن شپشک باید آنها را روی یک پارچه نخی پهن کنیم با آن حدود ۱۲ ساعت جلوی نور مستقیم ولی طریق خورشید قرار دهید و مقداری نمک روی آن بپاشید و بلافاصله بعد از دو ساعت برنج ها را در سایه پهن کنید و شپشک ها را با سشوار بر یا الک از حشره ها پاک کنید.

قرص برنج از کجا بخریم؟؟

به هیچ عنوان سعی کنید از قرص برنج استفاده نکنید قرص برنج بسیار سمی و کشنده و برای سلامتی مضر است.

ولی در صورت استفاده به هیچ عنوان آن را مستقیم دانلود برنج قرار ندهید

و آن را داخل کاغذ بپیچید و چند سوراخ ریز برای عبور هوا داخل آن روی آن ایجاد کنید و آن را در اطراف برنج قرار دهید.

برنج ایرانی مرغوب در  بازرگانی صدف گیلان…

برنج ایرانی و مرغوب را میتوانید از صدف گیلان تهیه کنید انواع برنج ایرانی با مقطوع ترین قیمت ها.

بازرگانی صدف گیلان تولید کننده بهترین و مرغوب ترین برنج ایرانی
شماره تماس:

  • ۰۹۱۲۶۹۴۳۱۶۸
    ۰۹۱۱۴۷۹۹۴۷۷

همچنین برای اطلاع از قیمت های روز میتوانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *